Historie města Harrachov
Město na hranici
Harrachov je bezesporu střediskem zimních sportů, nezanedbatelná je ale také jeho bohatá sklářská historie. Harrachov můžeme označit i jako „město na hranici”. Jedná se vlastně o hranice dvě: severovýchodní až severozápadní je tvořena hranicí s Polskem, kde se nachází hraniční přechod Harrachov/Jakuszyce, ale také přechod pro pěší v blízkosti Vosecké boudy. Druhá hranice se rozprostírá mezi Krkonošemi a Jizerskými horami, do kterých z horopisného hlediska patří i osada Mýtiny, ve které končí unikátní ozubnicová trať (tzv. Zubačka).
Vznik a vývoj Harrachova
Dnešní město Harrachov vzniklo až po druhé světové válce spojením do té doby samostatných obcí Rýžoviště, Harrachova a Nového světa. Rýžoviště je pokládáno za jednu z nejstarších krkonošských hornických osad, v 17. století tu byla založena sklárna. Ta byla počátkem osmnáctého století přestěhována na Nový svět. V letech 1764 – 1942 byla v majetku hrabat z Harrachu a zdejší produkce se pro svou technickou kvalitu i uměleckou hodnotu stala vyhledávanou nejen v Čechách, ale i na evropských a světových trzích. V areálu harrachovské sklárny se nacházejí moderní expozice sklářského muzea. Možná je ale i návštěva vlastní sklárny, kde se udržel značný podíl ruční výroby i unikátní stará technologie provozu brusírny.
Historie ubytování spadá na přelom 18. a 19. století, kdy ve svých staveních nechávali lidé přespat počestné pocestné na jejich toulkách po krkonošské přírodě.
Dnešní podoba Harrachova
Současnost Harrachova patří především turistickému průmyslu, obzvláště v zimě. Pro alpské lyžování a snowboarding je vybudován komplex sjezdovek a dvou lanovek na Čertově hoře, zde se také nachází areál pěti skokanských můstků včetně světoznámého mamutího můstku pro lety na lyžích. Nabídku lyžařských možností doplňuje komplex běžeckých tratí a navazuje na téměř 30kilometrovou Krkonošskou magistrálu. V létě je město Harrachov výborným výchozím bodem do západních Krkonoš i části Jizerských hor. Za jakéhokoliv ročního období stojí za návštěvu nejpřitažlivější přírodní zajímavost Harrachova, asi 10 metrů vysoký Mumlavský vodopád. V žulovém řečišti bystrého toku Mumlavy výše i níže vodopádu se nacházejí obří kotle a hrnce, utvořené dravým tokem řeky.
Harrachov nabízí bohaté letní i zimní aktivity nejen v samotném městě, ale i v jeho okolí. Abyste si ho mohli naplno vychutnat, využijte dobrého zázemí v podobě širokého výběru ubytování.